1. Rozpoczęliście Państwo produkcję adapterów do masek pełno twarzowych dla służby zdrowia. Czy wiązało się to z otwarciem nowej linii produkcyjnej?
Nie otwarliśmy nowej linii produkcyjnej tylko dostosowujemy aktualnie panujący układ produkcyjny do sytuacji kryzysowej. Nie ma sensu powiększać kosztów całego przedsięwzięcia niepotrzebnymi inwestycjami, trzeba szybko reagować, szybko produkować i pomóc jak największej liczbie medyków oferując najprostsze, a skuteczne rozwiązania.

2. Z jakich materiałów i przy użyciu jakich technologii powstają adaptery do masek?
Zgodnie z profilem Spółki, produkujemy obróbką skrawaniem, o której chyba wiele osób zapomniało w czasie kryzysu. W przypadku tak prostych adapterów klasyczna technologia ubytkowa przewyższa czasem cykl druku 3D - w przypadku drukarek profesjonalnych min. 4-krotnie, w przypadku drukarek amatorskich nawet 12-krotnie. Oczywiście dla skomplikowanych adapterów do masek druk 3D przewyższy klasyczną obróbkę ubytkową. Z całą odpowiedzialnością twierdzimy, że to właśnie my - obrabiarkowcy powinniśmy wspomóc produkcję złączy prostych, gdzie mamy lepsze czasy wytworzenia i odciążyć producentów drukiem 3D na rzecz złączy bardziej skomplikowanych, których nie opłaca się obrabiać na maszynach CNC lub ich czasy produkcji w połączeniu z kosztami są niewspółmiernie duże.
 
3. Zaangażowaliście się Państwo w akcję #Maska dla medyka. Jaka jest misja akcji i kto się może do niej przyłączyć?
Piękna akcja! Jako Spółka nie zbieramy masek, jest na ten cel stworzona specjalna inicjatywa www.maskadlamedyka.pl, więc nie ma powodów żeby to powielać.
Sama misja jest prosta – masz prywatnie taką właśnie maskę to wspomóż Medyków przekazując im swoją z naszym adapterem, który umożliwia zamontowanie typowego wkładu filtrującego. Każdy może dołączyć i zacząć poszukiwania, każdy może oddać swoją maskę i każdy może wesprzeć swoim potencjałem obróbczym produkcję adapterów – chętnie podzielimy się swoją wiedzą z innymi producentami. My, jako specjaliści od obróbki, dołożymy wszelkich starań, żeby jak najlepiej i najszybciej wykonać adaptery, których produkcja mieści się w zakresie naszego działania. Oczywiście poza akcjami oficjalnymi, każdy tak jak my może wykorzystywać swoje prywatne Social media i ogłaszać poszukiwania masek lub przekazywać swoje. Mamy informacje, że np. nasi pracownicy już to robią poprzez Facebook.
 
4. Jak wygląda w obecnej chwili sprawa produkcji maszyn? Czy trwa, czy na razie jest zawieszona?
Nie może być mowy o zawieszeniu wytwarzania, ponieważ produkujemy maszyny w cyklach produkcyjnych trwających od 3 do 9 miesięcy, także pomimo gwałtownego spowolnienia gospodarki światowej my kontynuujemy swoje projekty. Oczywiście nie mamy złudzeń, gdybyśmy bazowali jedynie na standardowych maszynach, produkowanych średnio w 3 miesiące i głównie z komponentów pochodzących z EU to realny spadek zamówień oscylowałby na poziomie nawet 80%. W dłuższej perspektywie sytuacja w przemyśle rzeczywiście może być dramatyczna, wierzymy jednak, że Europa szybko upora się z epidemią i gospodarka wróci na swoje tory.